Stupava Nahlas
  • Aktuality
  • Komunálne voľby 2018
  • Spolu to dokážeme
  • Témy
    • Kauza erb a logo mesta Stupava
    • Evidencia obyvateľov
    • Všeobecné
    • Pamiatky
    • Park a kúpalisko
    • Zmeny v ÚP
    • Mestská doprava
    • Technické služby
    • Kanalizácia a čistička
    • Borník - Dubník
    • Mestské zastupiteľstvo >
      • O čo nám ide
  • Dokumenty
  • O nás

Stupava má ideálnu príležitosť uviesť do života skutočnú vládu ľudí!

3/30/2016

Comments

 
Dopravné zápchy, málo kultúry v meste, rozkradnuté verejné financie... No, koľkí z nás po večeroch frflú na to, čo sa deje okolo nás? V našom meste, aj v celom štáte. Pred 26 rokmi sme si na námestiach vyštrngali demokraciu, no mnohí dnes majú pocit, že boli oklamaní. Že rozhodnutia sa dejú kdesi mimo nás, že náš hlas aj tak nič neznamená, že nemá zmysel sa o nič snažiť... Nie je to však pravda. Možností občianskej participácie na veciach verejných je mnoho a Stupava dáva svojim obyvateľom dokonca nástroj priamej demokracie navyše! To, po čom volajú niektorí aktivisti roky, je u nás realitou. Už ju len uchopiť! Zápecnícki Ťapákovci sa nehodili ani do 19. storočia a v 21. nemajú čo robiť. Chcete niečo zmeniť? Pustite sa do toho!

Komunálny zákon o priamej demokracii

Picture
V našom meste už od jesene minulého roka platí všeobecne záväzné nariadenie, ktoré dáva ľuďom moc do rúk. Ide o nariadenie o podmienkach uskutočňovania územnej samosprávy v meste Stupava prostredníctvom zhromaždenia obyvateľov mesta. „Je to výborná vec, ktorú sa nám podarilo presadiť. Prostredníctvom zhromaždení obyvateľov mesta sa môžu prijímať určité rozhodnutia. Ak sa ľuďom niečo nepáči, alebo  cítia silnú potrebu niečo zmeniť, môžu sa stretnúť a prijať rozhodnutie. To má potom veľmi silný odporúčací charakter, ktorý musí samospráva mesta akceptovať,“ vraví mestský poslanec Štefan Haulík a dodáva: „Našim cieľom je aktivizovať  občanov. Chceme ich naučiť, aby sa zaujímali o veci okolo seba a aby zistili, že to skutočne má zmysel. Verím, že ak sa párkrát stretnú, naučia sa stretávať pravidelne a spolu riešiť komunálne záležitosti.“

Najstaršia forma priamej demokracie

Zhromaždenie obyvateľov mesta na prerokovanie vecí verejných je jednou z najstarších foriem priamej demokracie vôbec. Ako sa píše v preambule komunálneho zákona, cieľom  je zainteresovanosť občanov pri prerokovávaní vecí verejných, ktoré sa týkajú všetkých občanov mesta alebo jeho časti. Právo hlasovať majú obyvatelia, ktorí majú 18 rokov a viac. Stačí, ak sa zaregistrujú do hlasovacieho systému mesta vytvoreného pre účely konkrétneho zhromaždenia obyvateľov. Zhromaždenie občanov zvoláva mestské zastupiteľstvo, ak uzná za vhodné, alebo ak 300 občanov podpíše petíciu k nejakému problému. Vtedy zastupiteľstvo musí zvolať zhromaždenie a to k akejkoľvek téme. „Toto je niečo, čo sme s kolegami zo Stupavy nahlas mali vo volebnom programe a som rád, že sa nám to poradilo presadiť. Na príprave nariadenie sme pracovali niekoľko mesiacov. Diskusie s vedením mesta boli náročné a platné nariadenie je výsledkom kompromisu. Čo je však skvelé je, že niektoré témy musí odsúhlasiť zhromaždenie. O územnom pláne, zmene názvu mestskej časti, či symboloch mesta nesmie samospráva rozhodovať bez toho, že by jej to odobrili Stupavčania,“ vysvetľuje Štefan Haulík.

Demokracia na dosah

Dnes sa veľa hovorí o tom, že nám v celej krajine vládnu oligarchovia a že je potrebné vrátiť moc do rúk občanov. V našom meste sa to aspoň na lokálnej úrovni podarilo. „Najhoršie čo sa môže stať je, keď sa ľudia hnevajú – a u nás v Stupave sa hnevajú, pretože je na čo – a nemajú ako hnev vyventilovať. Preto aj boli vždy v histórii revolúcie. Hnev sa naakumuloval a potom niekde vybuchol. My dávame príležitosť  nielen hnev rozumným spôsobom regulovať, ale aj  nasmerovať  energiu hnevu do niečoho čo je zmysluplné a pre mesto prospešné,“ uzatvára Štefan Haulík. „Maturitu“ z občianskej angažovanosti budú Stupavčania skladať koncom apríla. Na marcovom zasadnutí chcú totiž poslanci Stupavy nahlas navrhnúť, aby mestské zastupiteľstvo zvolalo zhromaždenie ku kauze Polygón. Ak sa tak stane, zhromaždenie sa musí uskutočniť do 30 dní.
Comments

Stupavské noviny, hlásna trúba primátora!

3/18/2016

Comments

 
Picture
To, že viaceré obecné médiá na Slovensku sú doslova hlásnymi trúbami primátorov, je veľký problém, na ktorý poukazujú analytici aj novinári. Z našich daní, peňazí, ktoré všetci musíme povinne odvádzať do mestskej či obecnej kasy, si primátor a jemu blízki poslanci robia vlastne celé 4 roky volebnú kampaň! Obecné médiá potom zatajujú obyvateľom informácie, vypisujú články, ktoré sú oslavnými ódami na primátora, či starostu, ale o skutočných problémoch v nich nenájdete ani slova. Priestor pre oponentov je veľmi zúžený. Je nám veľmi ľúto, že k takýmto hlásnym trúbam musíme zaradiť aj Stupavské noviny!

Absurdity na absurdity
To, že čosi nie je s kostolným poriadkom sa ukázalo už viac krát. Naposledy sa však propagandisticky selektívny systém uverejňovania článkov v Stupavských novinách naplno obnažil tento mesiac. Uverejnili síce kritický článok poslancov, z ktorých niektorí sú členmi občianskeho združenia Stupava nahlas o absurditách okolo kauzy Polygón, no na záver dostal slovo primátor Roman Maroš. Samozrejme, nespochybňujeme, že mal právo pridať svoj názor na vec. Akurát, uviedol niekoľko nepresností a keď sme ich chceli uviesť na pravú mieru, už sa priestor nenašiel! „Myslím si, že noviny nemajú slúžiť na zverejňovanie reťazových reakcií na publikované príspevky. Takmer polovicu príspevku ste venovali kritike súčasného primátora, preto som dal priestor na  vyjadrenie aj jemu.  Na uverejnenie vašej reakcie preto nevidím dôvod,“ odpovedal na našu slušnú požiadavku Milan Greguš, zamestnanec Mestského úradu a šéfredaktor Stupavských novín. Jeho kolegovia z redakčnej rady novín pridali podobné stanoviská, v ktorých sa len vykrúcajú a podobne účelovo argumentujú.

Cenzúra opozície
Tento prístup pobúril viacerých Stupavčanov. „Z akého titulu sa šéfredaktor stavia do pozície moderátora diskusie, ktorý udeľuje alebo neudeľuje slovo v takom závažnom prípade ako je toto? Pre Stupavu je to predsa zásadná otázka straty majetku obrovského významu! Kde inde ako na stránkach oficiálnych mestských novín by sa mala viest legitímna diskusia na tuto tému? “ pýta sa Peter Kubička a dodáva: „Toto je naozaj na zmenu štatútu novín.“  Tu si prečítajte celú reakciu 10 poslancov na túto situáciu: REAKCIA.


Zmena štatútu mestských novín
O zmenu štatútu mestských novín sa už ale niektorí poslanci pokúsili. „Toto, čo sa deje v Stupavských novinách skutočne zaváňa cenzúrou. Systém nie je dobrý, ak o obsahu rozhoduje jeden jediný človek. Navyše taký, ktorý je bezprostredne pracovne podriadený primátorovi a je povinný v zmysle Zákonníka práce poslúchať jeho príkazy. V novembri minulého roka sme preto navrhli zmenu štatútu mestských novín, podľa ktorého by bola najdôležitejším orgánom Redakčná rada. Mala by 5 členov, jedného by nominoval primátor, jedného verejnosť a troch by volilo Mestské zastupiteľstvo. Rozhodovacie kompetencie by boli viac rozložené a bolo by to určite férovejšie,“ pripomína poslanec Mestského zastupiteľstva Štefan Haulík. Naši poslanci koncom minulého roka pripravili štatút, ktorý zahŕňal veľmi silné inštrumenty na zabránenie zneužívania novín na politické ciele a neprimeranú propagáciu komunálnych politikov. Upravoval tiež etické princípy, podľa ktorých majú tvorcovia novín postupovať. Redakčná rada – najdôležitejší orgán – by bola kreovaná tak, že Stupavské noviny by boli naozaj novinami občanov. A mali by tiež za povinnosť informovať objektívne, so zabezpečením názorovej plurality. Pripomeňme, že tento štatút dokonca zastupiteľstvo schválilo! A ako sa k tomu postavil primátor? Uznesenie jednoducho nepodpísal!

Také malé primátorove klamstvo
Poslanci boli ešte v decembri pripravení 3/5-novou väčšinou veto prelomiť, no primátor ich presvedčil, že sa dohodnú. „Trochu nás oklamal. Sľuboval, že spolu nájdeme kompromisné riešenie. Keď sa však v januári neozýval, ozvali sme sa my. Vtedy nám oznámil, že žiadna dohoda nebude, pretože prijal internú smernicu ohľadom novín a že nás vlastne nepotrebuje. Pritom jeho smernica je úplne bezpohlavná a nič nerieši. Takto sme dopadli, keď sme verili nášmu primátorovi,“ vysvetľuje Štefan Haulík. Nateraz teda Stupavské noviny ostávajú hlasnou cenzurovanou trúbou, no poslanci Stupavy nahlas spolu s viacerými kolegami hľadajú riešenie, ako tento stav zmeniť. Kto z nás predsa chce financovať niečiu permanentnú volebnú kampaň? Všetci si predsa vieme predstaviť oveľa lepšie využitie našich daní!


Comments

Byrokraticky virtuálny Pajštún!

3/16/2016

Comments

 
Picture


Pajštún je miesto, kam mnohí z nás radi zájdu na túru. Je to zrúcanina vzácneho stredovekého hradu, ktorá je dôkazom našich starobylých dejín. Všade inde na svete by si takúto vzácnosť udržiavali, chválili sa ňou, starali sa o ňu... Nie však na Slovensku! Pajštún je jednou z mnohých vzácnych pamiatok, ktoré bezostyšne nechávame schátrať! Je to strašná hanba a škoda. Alarmujúce je, že v posledných rokoch deštrukcia hradu pokračuje neobyčajne rýchlo a byrokratické nezmysly znemožňujú jeho opravu. Pajštún patrí do katastra Stupavy a tak si my, ľudia v združení Stupava nahlas, myslíme, že sa nesmieme vzdať! Je našou povinnosťou  zachrániť hrad pre ďalšie generácie. Keď sa k tomu nemá štát ani samospráva, nastupujú aktívni občania. Veríme, že naše snaženie nebude zbytočné.

​Slovenský Absurdistan


Pajštún je národnou kultúrnou pamiatkou, no napriek tomu neexistuje! „Dal som si trocha roboty a snažil som sa preveriť, aký je stav Pajštúnu zo strany katastra. Výsledok môjho amatérskeho pokusu je, že hrad de iure neexistuje. Nemá samostatnú parcelu a nefiguruje v katastri ako stavba. Napriek tomu je však evidovaný ako Národná kultúrna pamiatka,“ vraví jeden z členov občianskeho združenia Stupava nahlas Martin Gažák, ktorý sa pustil do hľadania riešenia pre Pajštún napriek extrémnej zaneprázdnenosti. Živiteľ rodiny má čo robiť aj bez toho, aby sa angažoval, no nedá mu to. Nie je mu totiž jedno, v akom stave zanechá krajinu svojim potomkom. Oslovil preto Jána Bariča zo združenia Castrum, ktorý úspešne zachraňuje vzácny Plavecký hrad. Pýtal sa ho na možnosti riešenia, na to, či má zmysel hrad zamerať a koľko by celé snaženie mohlo stáť.

Problémový majetkový stav

Pán Barič našich aktivistov potešil a nemávol nad celou záležitosťou rukou. Deklaruje ochotu pomôcť pri záchrane vzácnej pamiatky, aj keď sa ukazuje, že to nebude jednoduché. „Pokiaľ ide o Pajštún, je tam viacero problémov. Podstatným je však majetkový stav. Ak je totiž parcela, na ktorej stojí národná kultúrna pamiatka, v tomto prípade hrad Pajštún, v správe štátnych lesov, potom akákoľvek činnosť na takomto pozemku je podmienená súhlasom lesov. Najideálnejšie je prenajať celý pozemok. Tomu teoreticky sú štátne lesy naklonené, len to bude samozrejme podmienené ročným poplatkom (nájomným). Môj odhad je, že to bude okolo 500 – 1000 eur,“ uviedol Ján Barič a dodal: „Zamerať hrad, samozrejme, stojí za to. Ideálne je, aby tieto aktivity zastrešovalo združenie. V tejto veci by sme vám vedeli pomôcť.“

Tohtoročné kroky na záchranu

Verím, že tento rok už podnikneme reálne kroky na záchranu hradu. Aj napriek našim upozorneniam sa do toho totiž stále ani štát, ani samospráva nemá. Pajštún leží na území Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, na území  rezervácie v 5. stupni ochrany, v chránenom vtáčom území. Myslíme si, že to je o to viac dôvodov, aby sme sa pokúsili konať! Momentálne je možné realizovať práce len dobrovoľnícky. Prvý krok, ktorý sa dá urobiť aj bez založenia združenia a vypracovania projektu obnovy, je odstránenie náletovej zelene. Združenie Castrum už vykonalo obhliadku hradu a vytipovalo miesta/stromy/vegetáciu, kde sú potrebné zásahy. Takto krôčik po krôčiku by sme sa postupne mohli dopracovať k cieľu. Každá ruka ochotná pomôcť je vítaná. Záleží vám na tom, čo máme v našom okolí? Pridajte sa k nám! Veríme, že byť aktívny má zmysel! A dúfame, že tým rozhýbeme aj kompetentných. Čo si o tom myslíte? Napíšte nám váš názor! Diskutujete pod článkom, alebo na našom facebooku: https://www.facebook.com/stupavanahlas/?fref=ts
​


Comments

Ako mesto Stupava prichádza o 9 milónov Eur v projekte Polygón!

3/11/2016

Comments

 
Comments

Odpočet poslancov  „SPOLU ZA STUPAVU“    za rok 2015

3/7/2016

Comments

 
Picture
Vážení občania,
v komunálnych voľbách v Stupave sme sa naša volebná koalícia Spolu sa Stupavu uchádzala o Vašu dôveru. Dovoľte, aby sme pre Vám predložili odpočet našej ročnej poslaneckej práce.
Hlavné body našej poslaneckej práce v roku 2015:
Picture
1. bod: Zastavili sme pokračovanie prác na územnom pláne, ktorý by výrazne poškodil Stupavu
O čo išlo? V prijatom kontroverznom uznesení v predchádzajúcom volebnom období, meniaci územný plán mesta, známom aj ako Zmeny a doplnky 1A/2012, ako aj
v pripravovanej čiastkovej zmene UP č. 1B/2012 bolo viacero vecí, ktoré výrazne poškodzovali obyvateľov masívnou investičnou výstavbou a ktoré týmto znižovali kvalitu bývania v Stupave.
​
Prečo sme tak konali?
  • Lebo ochrana občianskych a kultúrnych hodnôt je základom pre vyššiu kvalitu bývania ľudí.
  • Aby sme zachránili desiatky hektárov lesa a ornej pôdy
  • Aby sme zachránili veľké plochy zelene a oddychových zón v Stupavskom parku
  • Aby sme mesto rozvíjali komplexne cez rozvoj služieb, infraštruktúry, a ochranu prírodných hodnôt nielen prostredníctvom rozvoja investičnej výstavby
  • Aby sme zastavili definitívne krádež pozemkov vložených do spoločnosti Polygón
  • Aby sme zastavili výstavbu na pozemkoch bývalého kúpaliska
  • Aby sme iniciovali vypracovanie nového územného plánu
 
Aké kroky sme urobili?
  • Prijali sme uznesenie, ktorým sme uložili mestskému úradu vypracovať odvolanie voči rozhodnutiu o umiestení stavby „Stupava pod kopcami“
  • Zrušili sme uznesenie, ktorým boli schválené zmeny a doplnky územného plánu č. 1a/2012
  • Prijali sme uznesenie ktorým sme uložili mestskému úradu pripraviť návrh nového komplexného územného plánu mesta v ktorom bude prioritne riešená dopravná situácia, rozvoj služieb, technickej infraštruktúry a ochrany životného prostredia a v ktorom budú zachované všetky funkčné plochy lesa a plochy určené na šport oddych a rekreáciu.
  • Prijatým uznesením sme odporučili primátorovi mesta, aby verejným a transparentným výberovým konaním vybral nového spracovateľa územného plánu mesta.
 

 2. bod: Základná škola a materské školyAké kroky sme urobili?
  • Schválili sme návrh zámeru rozšírenia kapacity v základne škole kpt. Nálepku
  • Podporili sme iniciovanie dotácie z MŠ na rozšírenie základnej školy vo výške 250 tisíc EUR
  • Podporili sme iniciovanie dotácie z MŠ na rozšírenie kapacít materských škôl vo výške 80 tisíc EUR
 
3.  bod: Zabránili sme zvýšeniu dani
O čo išlo? 
Mestský úrad tesne pred koncom roka, bez dostatočných argumentov, a bez verejnej konzultácie náhle predložil návrh na trojnásobné zvýšenie daní z bytov a dvojnásobné zvýšenie daní z domov a nebytových priestorov pre občanov Stupavy a pre podnikateľské subjekty.
Prečo sme tak konali?
  • Nemali sme vo volebnom programe zvyšovanie daní a nemal to v programe žiadny poslanec, ani primátor mesta
  • Je množstvo iných možností, ako nájsť financie na rozvoj mesta, napríklad zvyšovaním efektivity
  • Považujeme za férové postaviť sa pred občanov a verejne prediskutovať veci, ktoré neboli obsahom volebného programu a pokúsiť sa získať ich mandát na takúto zmenu
  • Je veľa pozitívnych príkladov v iných mestách, ako nájsť finančné prostriedky
 
4.  a 5. bod: Posilnili sme priamu demokraciu v našom meste. Podnikli sme kroky, aby Stupava bola transparentné mesto
O čo išlo? 
Priama miestna demokracia a transparentné mesto boli jedným z nosných prvkov nášho volebného programu. O mestských záležitostiach by nemal rozhodovať len tradičný a známy okruh stupavských lobistov a prepojených rodín, ale čo najširší okruh občanov v rámci verejnej a transparentnej diskusie.
Prečo sme tak konali?
  • Chceme, aby naše mesto fungovalo efektívnejšie, konalo jasne a prehľadne a čo najlepšie nakladalo s majetkom
  • Chceme, aby hlas občana bolo počuť
  • Chceme aby sa občania mohli zapájať do práce komisií a zúčastňovať sa na zasadaní Mestskej rady
Aké kroky sme urobili?
  • Pripravili a schválili sme zásady zverejňovania informácií o činnosti všetkých orgánov mesta
  • Pripravili a schválili sme nariadenie o výkone priamej demokracie prostredníctvom zvolávania zhromaždení obyvateľov, ktoré umožňujú dávať odporúčacie stanoviská vedeniu mesta a vyjadrovať sa ku hlavným témam života v meste
  • Pripravili a schválili sme nový rokovací poriadok mestského zastupiteľstva, ktorý posilnil kompetencie občianskej verejnosti na rokovaniach zastupiteľstva
  • Pripravili a schválili sme štatút mestských novín, aby boli objektívne a vyvážené
  • Schválili sme moratórium na predaj nehnuteľného majetku mesta v trvaní 3-och mesiacov
  • Iniciovali sme vypracovanie podrobného verejného zoznamu všetkého nehnuteľného majetku mesta
  • Pripravili sme návrh nových moderných zásad hospodárenia s majetkom mesta
  • Poukázali sme na viaceré prípady netransparentného hospodárenia s majetkom
  • Znížili sme počet komisií mestského zastupiteľstva
  • Vypracovali sme rokovací poriadok Mestskej rady tak, aby bola Mestská rada transparentná a otvorená občanom
  
6. bod:   Zvýšili sme dotácie pre občianske združenia pôsobiace v prospech Stupavčanov
Zvýšili sme výšku dotácií, ktoré mesto každoročne poskytuje občianskym združeniam, ktoré pôsobia v prospech občanov Stupavy, zo svojho rozpočtu zo sumy 16.000,-EUR na sumu 21 tisíc €
 
7. bod: Vypracovali sme nové pravidlá pre developerov
Vypracovali a schválili sme
zásady pre developerov, týkajúce sa preberania technickej infraštruktúry do majetku mesta, čím sme začali napĺňať naše heslo: Pravidlá určuje mesto developerom a nie developeri mestu!

Naše stanovisko k problému predajne LIDL
O čo išlo?
Navrhli sme stiahnuť z programu Mestského zastupiteľstva schválenie zmluvy s LIDL z viacero zásadných dôvodov.
 
Prečo sme tak konali?
  • Stupava má množstvo negatívnych skúseností so zle pripravenými a narýchlo schválenými zmluvami v minulosti a preto nechceme opakovať rovnaké chyby
  • Predložený návrh zmluvy sme dali na dopracovanie, nakoľko bol absolútne​nevyhovujúci pre Stupavčanov
  • Viaceré články zmluvy si vzájomne odporovali a niektoré nemali jasné dôsledky pre mesto
  • Projekt plne podporujeme, ale tak aby bol výhodný pre obidve strany. Zlé skúsenosti z minulosti už máme
  • V zmluve boli zle nastavené finančné záväzky a participácie pre Stupavu
 
Treba si uvedomiť, že poslanci nemajú všetky kompetencie na realizáciu potrebných krokov. Tie sú v rukách hlavne Mestského úradu na čele s primátorom mesta.
V prvom roku nášho pôsobenia sme robili všetko, čo bolo v našich silách, možnostiach a kompetenciách v prospech Stupavčanov. Nerozlišujeme medzi starými a novými Stupavčanmi. Všetci sú jej občanmi. Žijeme tu spolu, bývame tu spolu, vložili ste do nás dôveru a preto pozeráme na záujmy všetkých jej občanov. Do ďalšieho obdobia podnikáme kroky, aby sa zlepšila naša komunikácia a Vaša informovanosť na sociálnych sieťach, iných informačných kanáloch alebo aj pri osobných stretnutiach.
 
Vaši poslanci.

Viac informácií nájdete tu ...

Comments

Reakcia podpísaných poslancov na stanovisko primátora k článku „Stupava ako kráľovstvo absurdít“.

3/4/2016

Comments

 
Desať poslancov mestského zastupiteľstva sa podpísalo pod článok – „Stupava, ako kráľovstvo absurdít“, ktorý bol zverejnený v marcovom vydaní Stupavských novín. Článok je prvým dokumentom, ktorý vecne sumarizuje celú kauzu Polygón Stupava, a.s. v jej časových súvislostiach a umožňuje verejnosti vytvoriť si ucelený názor. Ako sme predpokladali presne v zmysle jedného známeho slovenského príslovia o trafenej husi na príspevok zareagoval ako prvý pán primátor, ktorý poslanov obvinil z nedostatočného právneho povedomia a z vyhrocovania verejnej mienky.

Cieľom nášho článku však nebola snaha verejnú mienku vyhrocovať, ale upozorniť na závažný spoločenský problém spočívajúci v strate mestského majetku a začať k tomuto problému verejnú diskusiu. Sme presvedčení, že mandát od občanov sme nezískali preto, aby sme za každú cenu zabezpečili v našom meste pokoj, v čase keď mesto stráca svoje majetky, ale preto, aby sme plnili svoju zákonnú povinnosť - majetok mesta zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať a rovnako tiež upozorňovať na všetky javy, ktoré sú v rozpore s touto povinnosťou.

V reakcii pána primátora je uvedené, že mesto má garantovaný 20 % výnos z investície bez ohľadu na to, že do projektu nezainvestovalo ani jedno euro. Toto však nie je absolútne pravda, pretože mesto do projektu zainvestovalo 133 tisíc m2 stavebných pozemkov v celkovej hodnote cca 9 mil. € a pritom nemá garantované vôbec nič. Neexistuje totiž jeden jediný relevantný právny dokument, z ktorého by bolo možné vyvodiť garancie mesta na 20 % výnos z tejto investície. Ak takýto dokument existuje pán primátor by ho mohol predložiť a zverejniť na webovej stránke mesta. Navyše 20 % výnos by bol primeraný iba v prípade, ak by investícia na strane druhého akcionára mala celkovú hodnotu cca 45 mil. €. Dodnes však nikto nevidel podklady k tejto investícii, business plán a finančné krytie. Celé je to teda len ilúzia a rozprávka, ktorej cieľom je udržať pokoj a mier v meste, do času kým sa veci nedostanú do nezvratného stavu. A karnevalovú masku bojovníka za tento umelý pokoj a mier v meste si svojou angažovanosťou dobrovoľne nasadzuje pán primátor.

Falošnosť argumentov uvedených v reakcii na článok odhaľuje tiež tvrdenie o tom, že mesto Stupava vlastní v spoločnostiach, na ktoré boli pozemky prevedené, prostredníctvom spoločnosti Polygón Stupava, a.s. naďalej 20 % podiel. Ako to teda je v skutočnosti? Kto má garantovaný 20 % výnos? Je to mesto Stupava alebo spoločnosť Polygón Stupava, a.s.? Ak je to mesto Stupava, takáto garancia mohla vzniknúť jedine na základe zmluvy o spolupráci medzi mestom a súkromnými spoločnosťami, ktoré pozemky nadobudli. Žiadna takáto zmluva však uzatvorená nikdy nebola, aspoň poslanci o nej nemajú vedomosť.  Ak je to spoločnosť Polygón Stupava, a.s., ktorá má garantovaný 20 % výnos, nemôže ho mať zároveň v tej istej výške garantovaný aj mesto Stupava, pretože žiaľ matematika nepustí (mesto má v spoločnosti Polygón Stupava, a.s. 20 % podiel a následne spoločnosť Polygón Stupava, a.s. má cca 25 %,  podiel v spoločnostiach, na ktoré boli pozemky prevedené), t.j. platí, že 20 % z 25 % nikdy nie je 20 % ale len 5 %.

​Záverom si dovoľujeme vysloviť presvedčenie, že je dobré, že v tejto veci konečne začala verejná diskusia a môžu zaznievať argumenty oboch strán „pre“ aj „proti“.  Skúsenosť ukazuje, že len v takomto názorovom strete je možné hľadať a nachádzať riešenia pre úspešné napredovanie nášho mesta.

Podrobnejšie informácie o kauze polygón najdete v priloženej prezentácii.
Comments

    Kategórie blogov

    All
    Doprava
    Kauzy
    Komunálna Politika
    Mestský úrad A MsZ
    Park A Kúpalisko
    Poslanci
    Rôzne
    Školstvo A šport
    Služby A Podnikanie
    Výstavba A ÚP

    Archív blogov

    December 2020
    November 2020
    October 2020
    June 2020
    December 2019
    October 2019
    September 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    July 2018
    June 2018
    April 2018
    February 2018
    January 2018
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    October 2015
    August 2015
    June 2015
    May 2015
    February 2015
    February 2014

Sociálne siete

Web linky

stupava.sk
farastupava.sk
zakladna skola
mestske kulturne centrum

    Kontaktujte nás

Poslať
  • Aktuality
  • Komunálne voľby 2018
  • Spolu to dokážeme
  • Témy
    • Kauza erb a logo mesta Stupava
    • Evidencia obyvateľov
    • Všeobecné
    • Pamiatky
    • Park a kúpalisko
    • Zmeny v ÚP
    • Mestská doprava
    • Technické služby
    • Kanalizácia a čistička
    • Borník - Dubník
    • Mestské zastupiteľstvo >
      • O čo nám ide
  • Dokumenty
  • O nás